LM15-23B48
DigiKey Part Number
2725-LM15-23B48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM15-23B48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
83%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.56" L x 2.17" W x 0.98" H (65.0mm x 55.0mm x 25.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
320 mA