RM352-011-321-5500
DigiKey Part Number
4134-RM352-011-321-5500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM352-011-321-5500
Description
RM352-011-321-5500
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 11 position 0.075" (1.91mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.275" (6.99mm)
Connector Type
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
3
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating
Features
Mating Guide, Mounting Flange
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
750V