HFCN-3500+
DigiKey Part Number
3157-HFCN-3500+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-HFCN-3500+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-HFCN-3500+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFCN-3500+
Description
CER FILTER 6.85GHZ HIGH PASS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.85GHz Center High Pass Ceramic Filter 5.9 GHz 50Ohm 6-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFCN-3500+ Models
Category
Bandwidth
5.9 GHz
Manufacturer
Mini-Circuits
Filter Type
High Pass
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
6-SMD, No Lead
Frequency
6.85GHz Center
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance
50Ohm
Height (Max)
0.042" (1.07mm)