MSR7810-12BW
DigiKey Part Number
5943-MSR7810-12BW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSR7810-12BW
Description
DC/DC,1000MA,36V IN,12V OUT,NOIS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter Output 12V 1A 16V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Features
Regulated Output, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
95%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
16V
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.5mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V