MT40A2G16TBB-062E:F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alliance Memory, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
SDRAM - DDR4 Memory IC 32Gbit Parallel 1.6 GHz 13.75 ns 96-FBGA (7.5x13)
MT40A2G16TBB-062E:F
DigiKey Part Number
557-MT40A2G16TBB-062E:F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT40A2G16TBB-062E:F
Description
IC DRAM 32GBIT PARALLEL 96FBGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Memory Organization
2G x 16
Mfr
Memory Interface
Parallel
Series
Clock Frequency
1.6 GHz
Packaging
Tray
Access Time
13.75 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TC)