SMLJ8.5E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
15.9V Clamp 188.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
SMLJ8.5E3/TR13
DigiKey Part Number
SMLJ8.5E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ8.5E3/TR13
Description
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
188.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
15.9V