SMLJ33E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 35 730
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 11
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 0
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
59V Clamp 50.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
SMLJ33E3/TR13
DigiKey Part Number
SMLJ33E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ33E3/TR13
Description
TVS DIODE 33VWM 59VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
50.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59V