SMCJ18E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 8 565
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
YAGEO
In Stock: 220
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
32.2V Clamp 46.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ18E3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ18E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ18E3/TR13
Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.2V