SMCJ150CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 954
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 2 362
Datasheet
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
In Stock: 99
Bourns Inc.
Comchip Technology
268V Clamp 5.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ150CE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ150CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ150CE3/TR13
Description
TVS DIODE 150VWM 268VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
268V