SMBJ36CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 5 691
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 15 759
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Similar
STMicroelectronics
Similar
YAGEO
YAGEO
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Semtech Corporation
58.1V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ36CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ36CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ36CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V