PIC24FJ256GA702-I/SO
DigiKey Part Number
PIC24FJ256GA702-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ256GA702-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC24FJ256GA702-I/SO Models
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 10x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)