MSCSM120AM02CT6LIAG-(secondary)
MSCSM120AM02CT6LIAG
DigiKey Part Number
150-MSCSM120AM02CT6LIAG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCSM120AM02CT6LIAG
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 947A SP6C LI
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 947A (Tc) 3750W (Tc) Chassis Mount SP6C LI
EDA/CAD Models
MSCSM120AM02CT6LIAG Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 12mA
Manufacturer
Microchip Technology
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2784nC @ 20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
36240pF @ 1000V
Part Status
Active
Power - Max
3750W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N Channel (Phase Leg)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
947A (Tc)
Supplier Device Package
SP6C LI
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.6mOhm @ 480A, 20V