MCP1703-2502E/DB
DigiKey Part Number
MCP1703-2502E/DB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1703-2502E/DB
Description
IC REG LIN 2.5V 250MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP1703-2502E/DB Models
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Packaging
Tube
PSRR
44dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
16V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 250mA