XTR-960-48PI is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 20A
XTR-960-48PI
DigiKey Part Number
1866-XTR-960-48PI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTR-960-48PI
Description
O/P +48V20A
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
20A
Power (Watts)
960W
Series
Voltage - Isolation
4.87 kV
Efficiency
95.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
320 ~ 600 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
5.19" L x 3.78" W (132.0mm x 96.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
450V
DC Voltage - Input (Max)
800V
Voltage - Output 1
48V