XTR-480-48PI
DigiKey Part Number
1866-XTR-480-48PI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTR-480-48PI
Description
O/P +48V10A
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
4.87 kV
Efficiency
95.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
320 ~ 600 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
4.92" L x 2.48" W x 4.93" H (125.0mm x 63.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
450V
DC Voltage - Input (Max)
800V
Voltage - Output 1
48V