XTR-240-12PI
DigiKey Part Number
1866-XTR-240-12PI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTR-240-12PI
Description
O/P +12V16.7A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 15A
Category
Current - Output (Max)
15A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
180W
Series
Voltage - Isolation
4.87 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Active
Efficiency
92%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
PFC, Remote On/Off, Universal Input
AC Voltage - Input
320 ~ 600 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
4.92" L x 1.89" W (125.0mm x 48.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
450V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, EAC, KC, TUV, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
800V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V