SGA18E09-P1J | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-5472-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SGA18E09-P1J |
Description | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 18W |
Customer Reference | |
Detailed Description | 9V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | No Load Power Consumption 75mW (Max) |
Manufacturer MEAN WELL USA Inc. | Polarization Positive Center |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Box | Efficiency Level VI |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -20°C ~ 60°C |
Region Utilized Europe | Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm |
Form Wall Mount (Class II) | Cord Length 39.4" (1.00m) |
Input Type Fixed Blade | Input Connector CEE 7/16 |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Size / Dimension 2.97" L x 1.26" W x 1.87" H (75.5mm x 32.0mm x 47.5mm) |
Voltage - Output 9V | Approval Agency CB, CE, GS |
Current - Output (Max) 2A | Base Product Number |
Power (Watts) 18 W |