SCWN06A-15
DigiKey Part Number
1866-5072-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCWN06A-15
Description
DC DC CONVERTER 15V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 400mA 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, EAC
Current - Output (Max)
400mA