RSDW60F-24
DigiKey Part Number
1866-RSDW60F-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSDW60F-24
Description
DC DC CONVERTER 24V 60W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.5A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
Railway
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
92%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, EAC
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.5A