RPS-500-27-C
DigiKey Part Number
1866-5615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-500-27-C
Description
AC/DC CONVERTER 27V 311W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 27V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.12" L x 3.39" W x 1.69" H (130.0mm x 86.0mm x 43.0mm)
Voltage - Output 1
27V
Current - Output 1
11.5 A