RPS-400-24-C
DigiKey Part Number
1866-4054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-400-24-C
Description
AC/DC CONVERTER 24V 252W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.11" L x 3.39" W x 1.69" H (129.8mm x 86.1mm x 42.9mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
10.5 A