RPS-200-48 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 233
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
RPS-200-48
DigiKey Part Number
1866-4037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-200-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 144W
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
95%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
3 A