RCP-1600-12
DigiKey Part Number
1866-3968-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP-1600-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCP-1600-12 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, I2C Interface, PFC, Universal Input
Size / Dimension
11.81" L x 3.35" W x 1.61" H (300.0mm x 85.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
125 A