PSD-45B-12
DigiKey Part Number
PSD-45B-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSD-45B-12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 45W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame DC DC Converter 1 Output 12V 3.75A 36V Input
Category
Current - Output (Max)
3.75A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
45W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
82%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
5.00" L x 2.99" W x 1.18" H (127.0mm x 76.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
12V