PLC-100-24
DigiKey Part Number
1866-3778-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLC-100-24
Description
LED DRIVER CC/CV AC/DC 24V 4A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4A 24V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
4A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
96 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
88.5%
Type
Constant Current, Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
7.89" L x 2.74" W x 1.38" H (200.5mm x 69.5mm x 35.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, PSE, TUV
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
264VAC
Base Product Number
Voltage - Output
24V