Description
AC/DC CONVERTER 24V 3480W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
95%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
14.96" L x 5.57" W x 2.36" H (380.0mm x 141.4mm x 60.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
145 A