Description
AC/DC CONVERTER 115V 3.025KW
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 115V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
6 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
14.96" L x 5.57" W x 2.36" H (380.0mm x 141.4mm x 60.0mm)
Voltage - Output 1
115V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV, UKCA
Current - Output 1
26.3 A