ODLC-65-700
DigiKey Part Number
1866-3651-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODLC-65-700
Description
LED DRVR CC AC/DC 69-93V 700MA
Customer Reference
Detailed Description
700mA 69 ~ 93V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
65 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Type
Constant Current
Efficiency
88%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.76" L x 3.03" W x 1.12" H (121.0mm x 77.0mm x 28.5mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Voltage - Input (Max)
295VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
69 ~ 93V
Base Product Number
Current - Output (Max)
700mA