NSP-500-24
DigiKey Part Number
1866-NSP-500-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSP-500-24
Description
AC/DC 24V 21A
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC Input
Voltage - Isolation
4.2 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Size / Dimension
7.83" L x 3.90" W x 1.61" H (199.0mm x 99.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, cURus, EAC, UKCA, UL
Current - Output 1
21 A