NSP-3200-48
DigiKey Part Number
1866-NSP-3200-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSP-3200-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 3.216KW
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 400 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
93.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
12.83" L x 4.21" W x 1.61" H (325.8mm x 107.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 400 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV, UKCA
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
67 A