NSP-100-12
DigiKey Part Number
1866-NSP-100-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSP-100-12
Description
O/P +12V8.5A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Laboratory, Medical
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Size / Dimension
3.90" L x 3.82" W x 1.18" H (99.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, cURus, DEKRA, EAC, KC, UKCA, UL
Current - Output 1
8.5 A
Standard Number
60335-1; 60601-1; 61010-1; 61558-1; 62368-1; 62477-1
Current - Output 6
8.5 A