MDD01L-15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 13
Datasheet
Direct
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 34mA, 34mA 4.5V - 5.5V Input
MDD01L-15
DigiKey Part Number
1866-3368-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDD01L-15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
77%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
7-SIP
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
34mA, 34mA