LRS-150F-24
DigiKey Part Number
1866-3326-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-150F-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 156W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LRS-150F-24 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, RCM, TUV
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
6.5 A