LPV-100-24
DigiKey Part Number
1866-3286-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPV-100-24
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 4.2A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.2A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
4.2A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
101 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OVP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Type
Constant Voltage
Efficiency
88%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.48" L x 2.05" W x 1.46" H (190.0mm x 52.0mm x 37.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
24V