LPC-60-1050
DigiKey Part Number
1866-3153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC-60-1050
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-48V 1.05A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.05A 9 ~ 48V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
1.05A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
50 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Features
OVP
Part Status
Active
Ratings
IP67
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Type
Constant Current
Efficiency
87%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.40" L x 1.67" W x 1.26" H (162.5mm x 42.5mm x 32.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CE, UR
Voltage - Input (Max)
264VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
9 ~ 48V