LOP-400-48
DigiKey Part Number
1866-LOP-400-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOP-400-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 254W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
95%
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.08" H (127.0mm x 76.2mm x 27.5mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
5.3 A