LOP-200-12
DigiKey Part Number
1866-LOP-200-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOP-200-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 140W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, TUV, UKCA
Current - Output 1
11.7 A