GC120A12-AD1
DigiKey Part Number
1866-1743-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GC120A12-AD1
Description
BATT CHARGER DESKTOP 13.6V 7.5A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Desktop Battery Charger 13.6V 7.5A 12V
Category
Voltage - Input
85 ~ 264VAC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power - Max
102W
Series
Size / Dimension
6.57" L x 2.64" W x 1.38" H (167.00mm x 67.00mm x 35.00mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Desktop
Part Status
Active
Termination Style
Rectangular Connector
Type
Desktop
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Battery Cell Size
12V
Approval Agency
CB, CE, cULus, GS, PSE, UL
Number of Cells
1
Weight
620 g
Voltage - Nominal
13.6V
Base Product Number
Charge Current - Max
7.5A