EPP-200-48
DigiKey Part Number
1866-1649-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPP-200-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 144W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
94%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
3 A