CSP-3000-400
DigiKey Part Number
1866-CSP-3000-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSP-3000-400
Description
AC/DC CONVERTER 400V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 400V 180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSP-3000-400 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC
Size / Dimension
10.94" L x 7.00" W x 2.50" H (278.0mm x 177.8mm x 63.5mm)
Voltage - Output 1
400V
Approval Agency
CB, CE, CQC, cURus, EAC
Current - Output 1
7.5 A