APC-12-700 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ERP Power, LLC
In Stock: 113
Datasheet
700mA 9 ~ 18V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
APC-12-700
DigiKey Part Number
1866-1115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APC-12-700
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-18V 700MA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
APC-12-700 Models
Category
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
13 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency
80%
Size / Dimension
3.03" L x 1.57" W x 1.14" H (77.0mm x 40.0mm x 29.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CCC, CE, cURus
Voltage - Input (Max)
264VAC
Voltage - Output
9 ~ 18V