EBMS060303A600
DigiKey Part Number
5262-EBMS060303A600TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-EBMS060303A600CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-EBMS060303A600DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBMS060303A600
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0201 1LN
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 300mA 350mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.012" (0.30mm)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz