CM23-1.9-08AC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1681-1003-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CM23-1.9-08AC |
Customer Reference | |
Detailed Description | TEC (Thermoelectric Cooler) 3.4W @ 27°C 1.9 A 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CM23-1.9-08AC Models |
Category | Height 1.65mm |
Manufacturer Marlow Industries, Inc. | Number of Stages 1 |
Series | Current - Max 1.9 A |
Packaging Tray | Voltage - Max 2.8 V |
Part Status Active | Resistance 1.23 Ohms |
Type TEC (Thermoelectric Cooler) | Operating Temperature 85°C |
Size / Dimension Rectangular - 8.18mm L x 6.02mm W | Features Lead Wires, Exterior Metallization (Both Sides Pre-Tinned) |
Qmax @ Th 3.4W @ 27°C | Base Product Number |
Delta Tmax @ Th 71°C @ 27°C |