AST0840MFD-4.4TRQ
AST0840MFD-4.4TRQ
DigiKey Part Number
458-AST0840MFD-4.4TRQTR-ND - Tape & Reel (TR)
458-AST0840MFD-4.4TRQCT-ND - Cut Tape (CT)
458-AST0840MFD-4.4TRQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AST0840MFD-4.4TRQ
Description
BUZZER MAGN 4.4V 0.34X 0.34 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 4.4 V 140mA 4kHz 105dB @ 4.4V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
105dB @ 4.4V, 10cm
Series
Current - Supply
140mA
Digi-Reel®
Port Location
Top
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
Peak-Peak Signal
Termination
Solder Pads
Voltage - Rated
4.4 V
Size / Dimension
0.339" L x 0.335" W (8.60mm x 8.50mm)
Voltage Range
3.6 ~ 5V
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Frequency
4kHz