ZW42212TC
DigiKey Part Number
4616-ZW42212TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW42212TC
Description
FERRITE CORE TOROID 12.08UH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Epoxy Ferrite Core Toroid Type Length Width 0.870" (22.10mm) Diameter 0.500" (12.70mm) Height
Category
Gap
Ungapped
Manufacturer
Magnetics, a division of Spang & Co.
Initial Permeability (µi)
10000
Packaging
Bulk
Effective Length (le) mm
54.1
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
52.3
Core Type
Toroid
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
2834.0
Diameter
0.870" (22.10mm)
Finish
Epoxy
Inductance Factor (Al)
12.08 µH
Height
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±30%