CIM-14-30-95-36-TC60-F7-3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Citizen
Cree LED
Cree LED
Image for CIM-14-30-95-36-TC60-F7-3 is not available
CIM-14-30-95-36-TC60-F7-3
DigiKey Part Number
1214-CIM-14-30-95-36-TC60-F7-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIM-14-30-95-36-TC60-F7-3
Description
CIM-14-30-95-36-TC60-F7-3
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
33.1V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
126 lm/W
Current - Max
1.2A
CRI (Color Rendering Index)
95
Size / Dimension
19.00mm L x 19.00mm W
Height
1.40mm
Light Emitting Surface (LES)
14.30mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1875lm (Typ)
Current - Test
450mA