W48M-110N
DigiKey Part Number
67-W48M-110N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W48M-110N
Description
PBS 19MM SPST 0.1A 48V MOM METAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
Category
Current Rating (Amps)
250mA (DC)
Mfr
Voltage Rating - DC
12 V
Series
Actuator Type
Round, Button, Flush
Color - Actuator/Cap
Silver
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Front
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.15mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C