W48-2-RB-N-BK-F
DigiKey Part Number
67-W48-2-RB-N-BK-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W48-2-RB-N-BK-F
Description
PBS 12MM SPST 0.1A 48V MAINTAIN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Snap-In
Category
Voltage Rating - AC
12 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Domed
Series
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm), Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.42mm Dia
Type
Standard
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Circuit
Mechanical Life
50,000 Cycles
Switch Function
Off-On
Electrical Life
50,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10mA (AC)