W48-1-RB-B-BK-B
DigiKey Part Number
67-W48-1-RB-B-BK-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W48-1-RB-B-BK-B
Description
PBS 12MM SPST 0.1A 48V MOM PLAST
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Domed
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Illumination Type, Color
LED, Blue
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
3.1 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm), Wire Leads
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.42mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switch Function
Off-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
10mA (AC)
Electrical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
12 V