SSL-LX5093GD-12V
DigiKey Part Number
67-1099-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSL-LX5093GD-12V
Description
LED GREEN DIFFUSED T-1 3/4 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green LED Indication - Discrete 12V Radial
Category
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V
Packaging
Bulk
Viewing Angle
60°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Peak
565nm
Configuration
Standard
Package / Case
Radial
Lens Color
Green
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
8.60mm